Δείτε στις συνημμένες εικόνες το πρόγραμμα της Δευτέρας 20 και Τρίτης 21 Σεπτεμβρίου

Ο δήμαρχος Διρφύων - Μεσσαπίων αποφάσισε τη διακοπή μαθημάτων σε όλες τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Διρφύων-Μεσσαπίων, για την Παρασκευή, 18 Σεπτεμβρίου 2020.

Παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε απ' το συνημμένο έγγραφο σχετικά με την επεξεργασία προσωπικών σας δεδομένων σχετικά με την σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Παρακαλούμε όπως προσκομίσετε από Τρίτη 15-09-2020 έως και Παρασκευή 18-09-2020 στη σχολική μονάδα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που βεβαιώνουν ότι εμπίπτουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρου 8 της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.55339/20-8-9-2020 (ΦΕΚ 3780 τΒ΄) ΚΥΑ των Υπουργών Ανάπτυξης, Επενδύσεων, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υγείας, Εσωτερικών, Υποδομών και  Μεταφορών.
Οι μαθητές που μπορούν να φέρουν δικαιολογητικά και να μπουν στην εξ αποστάσεως είναι:
(i) ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου του άρθρου 8 της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.55339/20-8-9-2020 (ΦΕΚ 3780 τΒ΄) ΚΥΑ των Υπουργών Ανάπτυξης, Επενδύσεων, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υγείας, Εσωτερικών, Υποδομών και Μεταφορών, *

i. Μαθητές που λαμβάνουν χημειοθεραπεία για κακοήθεια ή μετά από ομόλογη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότερο από έξι (6) μήνες από την ολοκλήρωσή της.

ii. Μαθητές μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από δώδεκα (12) μήνες.

iii. Μαθητές μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από εικοσιτέσσερις (24) μήνες.

iv. Μαθητές με δρεπανοκυτταρική αναιμία.

v. Μαθητές με σοβαρή συγγενή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια (HIV και CD4 <500).

vi. Μαθητές υπό χρόνια κορτιζονοθεραπεία (prednisolone >20mg/μέρα).

vii. Μαθητές με σοβαρή χρόνια νεφρική νόσο ή νεφρική ανεπάρκεια.

viii. Μαθητές με αιμοδυναμικά σημαντική συγγενή καρδιοπάθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.

ix. Μαθητές με χρόνια, σοβαρή πνευμονοπάθεια, όπως κυστική ίνωση με αναπνευστική ανεπάρκεια ή μαθητές με σοβαρό και μη ελεγχόμενο άσθμα, σύμφωνα με τη γνωμάτευση εξειδικευμένου κέντρου.

x. Μαθητές με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

γ) Μαθητής που έχει υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και για όσο χρόνο αναμένει την έκδοση του αποτελέσματος.

(ii) συνοικούν με πρόσωπο το οποίο νοσεί από κορωνοϊό COVID-19,
(iii) νοσούν οι ίδιοι από κορωνοϊό COVID-19 (iv) έχουν υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και για όσο χρόνο αναμένουν την έκδοση του αποτελέσματος.

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020 13:40

Αγιασμός

Σήμερα πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός στο σχολείο μας, έγινε κατανομή των μαθητών/-τριων στα τμήματα όπου και ενημερώθηκαν για τις νέες συνθήκες λειτουργίας του σχολείου λόγω covid και διανεμήθηκαν οι μάσκες.

Καλή σχολική χρονιά, με υγεία!

Κάντε κλικ στον τίτλο για φωτογραφίες

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020 11:00

Ενημέρωση για Τρίτη 15/9/2020

Αύριο Τρίτη 15/9/2020 οι μαθητές/-τριες θα παραλάβουν τα σχολικά βιβλία και θα αποχωρήσουν μετά το πέρας της 4ης διδακτικής ώρας

Παρασκευή, 11 Σεπτεμβρίου 2020 13:36

Ενημέρωση για απαλλαγή από Θρησκευτικά

Σας ενημερώνουμε ότι ειδικά και αποκλειστικά για το σχολικό έτος 2020-21 η Υπεύθυνη Δήλωση για χορήγηση απαλλαγής από το μάθημα των Θρησκευτικών μπορεί να υποβληθεί έως και τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2020.

Παρασκευή, 11 Σεπτεμβρίου 2020 13:20

Σημαντικό: Αγιασμός

Παρακαλούμε οι μαθητές/-τριες να προσέλθουν με δική τους μάσκα στον αγιασμό μια και δεν έχουν παραληφθεί ακόμη οι μάσκες που θα δοθούν από το σχολείο.

Τετάρτη, 09 Σεπτεμβρίου 2020 13:34

Αγιασμός

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 στις 11.15 π.μ. θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας σύμφωνα με το έγγραφο Φ1/115739/ΓΔ4/4-9-2020 του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο από τις 09.00 π.μ., τηρώντας τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας, για να τοποθετηθούν στα τμήματά τους πριν τον αγιασμό.

Παρακαλώ διαβάστε τα συνημμένα έγγραφα σχετικά με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για τη λειτουργία των σχολείων στη Δευτεροβάθμια λόγω του covid-19

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345678910ΕπόμενοΤέλος»
Σελίδα 1 από 29