Οι εκδρομές που πραγματοποιούνται

Σήμερα 27/03/2018 και ώρα 13:00 στο γραφείο της Δ/νσης του Γυμνασίου Ψαχνών η Επιτροπή που συγκροτήθηκε στα πλαίσια της αξιολόγησης των προσφορών για την 3ημερη εκδρομή στην Λευκάδα,  μελέτησε τις προσφορές που κατατέθηκαν από τα κάτωθι ταξιδιωτικά πρακτορεία:

1.       ΜΕΣΣΑΠΙΑ TRAVEL

2.       ANOTHER TOUR

3.       DOUDALIS TOURS

Και επέλεξε ως πιο συμφέρουσα την προσφορά του πρακτορείου ΜΕΣΣΑΠΙΑ TRAVELτου κ. ΚΑΛΑΒΡΗ ΜΙΧΑΛΗ με αριθμό Ασφαλιστηρίου Αστικής Ευθύνης 11596120

Δευτέρα, 19 Μαρτίου 2018 17:24

Περίπατος στην Καστέλλα

Την Τετάρτη, 7-3-18, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικός περίπατος στο γήπεδο της Καστέλλας όπου τα παιδιά έπαιξαν και απόλαυσαν την ηλιόλουστη μέρα

Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου 2018 23:25

Περίπατος στην Μακρυκάπα

Την Τρίτη, 13-2-18, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικός περίπατος στην Μακρυκάπα. Ο καιρός ήταν καλός και έτσι μπορέσαμε να περπατήσουμε και να παίξουν τα παιδιά ποδόσφαιρο στο γήπεδο του χωριού!

Κυριακή, 04 Φεβρουαρίου 2018 10:18

Περίπατος στην Ν. Αρτάκη

Την Παρασκευή, 26-1-18, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικός περίπατος στο λιμάνι της Ν. Αρτάκης, όπου απολαύσαμε την χειμωνιάτικη λιακάδα.

Τρίτη, 16 Ιανουαρίου 2018 14:09

Εκδρομή στην έκθεση Van Gogh Alive

Την Τετάρτη, 10-1-18 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή με τους μαθητες της Γ τάξης του Γυμνασίου Ψαχνών στην έκθεση Van Gogh Alive στο Μέγαρο Μουσικής, όπου περιηγήθηκαν στο χώρο και ήρθαν σε επαφή με τα έργα του Ολλανδού ζωγράφου μέσα απο την ψηφιακή αναπαράσταση τους. Μια υπέροχη βιωματική εμπειρία μέσα από την συνύπαρξη της τέχνης και της τεχνολογίας!

Συνοδοί καθηγητές ηταν: κ.Κωνσταντάρα Φανή, κ.Μπίκου Νίκη και κ.Παπαθεοδοσίου Βασίλης.

Παρασκευή, 05 Ιανουαρίου 2018 15:03

Εκδρομή στην Λαμία

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε εκδρομή και περιήγηση-ξενάγηση στον ιστορικό χώρο των Θερμοπυλών.

Κατά την επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών παρακολουθήσαμε την εισαγωγική τρίλεπτη ταινία στην αίθουσα προκαταρκτικής ενημέρωσης. Στη συνέχεια, εισήλθαμε στην αίθουσα διαδραστικών εφαρμογών, όπου σε οκτώ δυναμικά τραπέζια παρουσιάζονται οι πολυμεσικές εφαρμογές με θέμα το ιστορικό πλαίσιο της μάχης και την απήχησή της μέχρι τις μέρες μας. Εκεί, παίζοντας, τα παιδιά συνέλεξαν πληροφορίες για τη μάχη των Θερμοπυλών.

Μετά την επίσκεψη γευματίσαμε στα Καμμένα Βούρλα.

Στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων της φετινής σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Ζάκυνθο στις 4, 5 και 6 Μαΐου.

Κάντε κλικ στο τίτλο για φωτογραφίες, για το πρόγραμμα της εκδρομής και για τις εντυπώσεις των μαθητών/-τριών!

Την Παρασκευή 8/4/2017 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κόκκινο Σπίτι στην Χαλκίδα προκειμένου να παρακολουθήσουμε την έκθεση μαθητικών δραστηριοτήτων Πληροφορικής με τη συμμετοχή σχολείων της ευρύτερης περιοχής Χαλκίδας.

Τα παιδιά που συμμετείχαν ήταν όχι μόνο παιδιά του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων "Πληροφορικής+" αλλά και από όλες τις τάξεις του σχολείου μας με ενδιαφέρον για την επιστήμη της Πληροφορικής.

Κάντε κλικ στον τίτλο για να δείτε φωτογραφίες

Δευτέρα, 03 Απριλίου 2017 15:00

Εκδρομή της Β τάξης στο Αμφιαράειo

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2017 και συμμετείχαν 50 μαθητές και μαθήτριες της Β' τάξης του Γυμνασίου. Η περιήγηση στον αρχαιολογικό χώρο του Αμφιαράειου διήρκεσε δύο ώρες.

Το Αμφιαράειον, δηλαδή το Ιερό του Αμφιάραου, λειτουργούσε κατά την αρχαιότητα ως ονειρομαντείο και θεραπευτήριο. Ιδρύθηκε περί τα τέλη του 5ου αι. π.Χ. προς τιμήν του θεοποιημένου ήρωα Αμφιάραου. Ο ναός του Αμφιάραου, που χτίστηκε τον 4ο αι. π.Χ., έχει διαστάσεις 19Χ24 μέτρα και στο χώρο του σώζεται ένα τμήμα από το βραχίονα του αγάλματος του θεού, που έφτανε σε ύψος τα 5 μέτρα. Το θέατρο του Ιερού με τους εντυπωσιακούς μαρμάρινους θρόνους των επισήμων, διαμορφώθηκε γύρω στα 190 π.Χ. Σώζονται ακόμη, πολυάριθμα βάθρα αγαλμάτων στην κεντρική οδό του Ιερού, λείψανα των κιονοστοιχιών της Μεγάλης Στοάς, πολλά αναθηματικά ανάγλυφα και επιγραφές, ένα μεγάλο πέτρινο υδραυλικό ρολόι (κλεψύδρα), λείψανα του βωμού των 5 θεών, κλπ. Στη Μεγάλη Στοά, που έχει μήκος 110 μέτρα, γινόταν η εγκοίμηση των προσκυνητών, ώστε να ονειρευτούν το θεό, να λάβουν το χρησμό του και να θεραπευτούν.

Μετά την επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο, τα παιδιά γευμάτισαν στη Σκάλα Ωρωπού. Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο κ. Δ. Μπαρσάκης και συνοδοί η κ. Κ. Καπέλου και ο κ. Γ. Σίμος.

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345ΕπόμενοΤέλος»