Σχολικές ανακοινώσεις

Σχολικές ανακοινώσεις (62)

1. Εάν δεν έχετε δημιουργήσει λογαριασμό στο ΠΣΔ πηγαίνετε στον ακόλουθο υπερσύνδεσμο και ακολουθήστε τις οδηγίες προσεκτικά:

Οδηγίες: https://register.sch.gr/students/docs20/StudentsRegisterHelp.pdf

2. Εάν έχετε δημιουργήσει λογαριασμό και δεν θυμάστε τον κωδικό πρόσβασης:

Παρασκευή, 16 Οκτωβρίου 2020 11:22

Αποτελέσματα 15μελούς

Λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων της Διεύθυνσης του σχολείου τα αποτελέσματα των εκλογών του 15μελούς θα ανακοινωθούν την Δευτέρα στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου 2020 19:16

Σεμινάριο eTwinning: εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του eTwinning υποστηρίζει την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και αυτή τη σχολική χρονιά με τις δράσεις της.

Σήμερα προσφέρουμε ένα σεμινάριο που απευθύνεται στους γονείς, ιδιαίτερα των μικρών μαθητών, για να είναι σε θέση να βοηθήσουν τα παιδιά τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Περιλαμβάνει:

• Χρήσιμες συμβουλές για την ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών τους.
  • Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας σύγχρονης εκπαίδευσης που προτείνει το ΥΠΑΙΘ, τη WebEx.
  • Οδηγίες χρήσης των ασύγχρονων πλατφορμών εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που προτείνει το ΥΠΑΙΘ, τις «e-class» και «e-me».
  • Περιγραφή του εθνικού αποθετηρίου ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού «Φωτόδενδρο».
  • Οδηγίες χρήσης για άλλες πλατφόρμες σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που χρησιμοποιούν κάποια σχολεία.

Το σεμινάριο είναι διαθέσιμο για όλους, χωρίς κωδικούς. Μπορείτε να το δείτε από εδώ

Το σεμινάριο αυτό απευθύνεται σε όλους τους γονείς, που θέλουν να βοηθήσουν τα παιδιά τους, σε περίπτωση που στο σχολείο τους ή στο τμήμα τους υπάρχει πρόβλημα και θα χρειαστεί η εφαρμογή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Ο δήμαρχος Διρφύων - Μεσσαπίων αποφάσισε τη διακοπή μαθημάτων σε όλες τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Διρφύων-Μεσσαπίων, για την Παρασκευή, 18 Σεπτεμβρίου 2020.

Παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε απ' το συνημμένο έγγραφο σχετικά με την επεξεργασία προσωπικών σας δεδομένων σχετικά με την σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Παρακαλούμε όπως προσκομίσετε από Τρίτη 15-09-2020 έως και Παρασκευή 18-09-2020 στη σχολική μονάδα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που βεβαιώνουν ότι εμπίπτουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρου 8 της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.55339/20-8-9-2020 (ΦΕΚ 3780 τΒ΄) ΚΥΑ των Υπουργών Ανάπτυξης, Επενδύσεων, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υγείας, Εσωτερικών, Υποδομών και  Μεταφορών.
Οι μαθητές που μπορούν να φέρουν δικαιολογητικά και να μπουν στην εξ αποστάσεως είναι:
(i) ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου του άρθρου 8 της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.55339/20-8-9-2020 (ΦΕΚ 3780 τΒ΄) ΚΥΑ των Υπουργών Ανάπτυξης, Επενδύσεων, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υγείας, Εσωτερικών, Υποδομών και Μεταφορών, *

i. Μαθητές που λαμβάνουν χημειοθεραπεία για κακοήθεια ή μετά από ομόλογη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότερο από έξι (6) μήνες από την ολοκλήρωσή της.

ii. Μαθητές μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από δώδεκα (12) μήνες.

iii. Μαθητές μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από εικοσιτέσσερις (24) μήνες.

iv. Μαθητές με δρεπανοκυτταρική αναιμία.

v. Μαθητές με σοβαρή συγγενή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια (HIV και CD4 <500).

vi. Μαθητές υπό χρόνια κορτιζονοθεραπεία (prednisolone >20mg/μέρα).

vii. Μαθητές με σοβαρή χρόνια νεφρική νόσο ή νεφρική ανεπάρκεια.

viii. Μαθητές με αιμοδυναμικά σημαντική συγγενή καρδιοπάθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.

ix. Μαθητές με χρόνια, σοβαρή πνευμονοπάθεια, όπως κυστική ίνωση με αναπνευστική ανεπάρκεια ή μαθητές με σοβαρό και μη ελεγχόμενο άσθμα, σύμφωνα με τη γνωμάτευση εξειδικευμένου κέντρου.

x. Μαθητές με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

γ) Μαθητής που έχει υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και για όσο χρόνο αναμένει την έκδοση του αποτελέσματος.

(ii) συνοικούν με πρόσωπο το οποίο νοσεί από κορωνοϊό COVID-19,
(iii) νοσούν οι ίδιοι από κορωνοϊό COVID-19 (iv) έχουν υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και για όσο χρόνο αναμένουν την έκδοση του αποτελέσματος.

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020 13:40

Αγιασμός

Σήμερα πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός στο σχολείο μας, έγινε κατανομή των μαθητών/-τριων στα τμήματα όπου και ενημερώθηκαν για τις νέες συνθήκες λειτουργίας του σχολείου λόγω covid και διανεμήθηκαν οι μάσκες.

Καλή σχολική χρονιά, με υγεία!

Κάντε κλικ στον τίτλο για φωτογραφίες

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020 11:00

Ενημέρωση για Τρίτη 15/9/2020

Αύριο Τρίτη 15/9/2020 οι μαθητές/-τριες θα παραλάβουν τα σχολικά βιβλία και θα αποχωρήσουν μετά το πέρας της 4ης διδακτικής ώρας

Τετάρτη, 09 Σεπτεμβρίου 2020 13:34

Αγιασμός

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 στις 11.15 π.μ. θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας σύμφωνα με το έγγραφο Φ1/115739/ΓΔ4/4-9-2020 του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο από τις 09.00 π.μ., τηρώντας τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας, για να τοποθετηθούν στα τμήματά τους πριν τον αγιασμό.

Παρακαλώ διαβάστε τα συνημμένα έγγραφα σχετικά με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για τη λειτουργία των σχολείων στη Δευτεροβάθμια λόγω του covid-19

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345ΕπόμενοΤέλος»
Σελίδα 1 από 5