Τρίτη, 19/03/2024 11:00

Νέα και Ανακοινώσεις από το σχολείο, το χώρο της εκπαίδευσης, τις νέες τεχνολογίες κ.α.

Στον ακόλουθο υπερσύνδεσμο https://drive.google.com/file/d/1893A2nAcMqZZCE1EB9k4hous0elhA4uD/view?usp=sharing θα βρείτε έγγραφο με οδηγίες για την επαναφορά του κωδικού σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο προκειμένου να μπορεί ο/η κηδεμονευόμενος/ κηδεμονευομένη σας να συνδέεται στην ηλεκτρονική τάξη (eclass).

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ, ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

Πέμπτη, 09 Σεπτεμβρίου 2021 09:05

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για την Έναρξη των σχολείων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων και το Διοικητικό προσωπικό του σχολείου, σας εύχονται Υγεία και μια καλή, εποικοδομητική σχολική χρονιά.

Τη Δευτέρα 13-09-2021, θα ισχύσει το ακόλουθο χρονοδιάγραμμα εργασιών:

1. Ο Αγιασμός θα διενεργηθεί στις 10:00 π.μ., στον αύλειο χώρο του σχολείου με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών και στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες της σχολικής μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί.

2. ΩΡΑ προσέλευσης μαθητών/τριών στο σχολείο: 08:00 π.μ. με 08:15 π.μ.

3. Πρωινή προσευχή στις 08:20 π.μ. και μετά είσοδος των μαθητών/τριών στις αίθουσες των τμημάτων τους για επίδειξη του πιστοποιητικού εμβολιασμού ή της βεβαίωση ελέγχου/νόσησης ή της σχολικής κάρτας αυτοδιαγνωστικού ελέγχου covid, στον/στην υπεύθυνο/νη εκπαιδευτικό που θα συνοδεύει το τμήμα. Εφιστούμε την προσοχή σας, ώστε όλοι/ες οι κηδεμονευόμενοι/ες σας, να προσέλθουν στο σχολείο λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας (χρήση μάσκας, τήρηση αποστάσεων, ατομική υγιεινή κλπ. και έχοντας διενεργήσει το self test, όπου χρειάζεται)

4. Αποχώρηση των μαθητών/τριών από το σχολείο, μετά το πέρας του Αγιασμού. Την Τρίτη 14-09-2021 Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο σχολείο το αργότερο έως τις 08:15 π.μ. και μετά την πρωινή προσευχή θα ακολουθήσει η διανομή των βιβλίων. Για τις ώρες λειτουργίας του σχολείου κατά την ημέρα αυτή, θα ενημερωθείτε μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου, καθώς μπορεί να υπάρξουν διαφοροποιημένες οδηγίες του ΥΠΑΙΘ για την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Παρακαλείσθε να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του σχολείου (gym-psachn.eyv.sch.gr), καθημερινά, για νεότερες ανακοινώσεις

Εγκύκλιος για την εξ αποστάσεως υλοποίηση της (ισχύουσας) αξιολόγησης των
μαθητών/τριών Δ/θμιας Εκπ/σης για το σχολικό έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε ότι ορίστηκε η Οργάνωση και λειτουργία σχολικών Κέντρων Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2019 – 2020.

Τα διδασκόμενα μαθήματα είναι:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

• Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

• Μαθηματικά

• Φυσική

• Χημεία

• Αγγλικά

για την Α΄, Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου. Το πρόγραμμα θα υλοποιείται για 1-5 διδακτικές ώρες μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος.

Οι κηδεμόνες πρέπει να συμπληρώσουν την Υπεύθυνη Δήλωση που επισυνάπτεται και να την καταθέσουν μέχρι την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019.

Η δήλωση είναι στον ακόλουθο υπερσύνδεσμο:

Υπεύθυνη Δήλωση για απουσία μαθητή/-τριας

Περιοδικό

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ψηφιακή Τάξη Γυμνασίου Ψαχνών

Άσκηση HTML-CSS