Κυριακή, 20/08/2017 23:57
Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων (2)

Με τη λήξη των μαθημάτων παρουσιάστηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων και Βιωματικών Δράσεων που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Παρακολουθήσαμε και επιβραβεύσαμε την προσπάθεια που κατέβαλαν οι ομάδες των μαθητών με την καθοδήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών. Τα θέματα των προγραμμάτων αυτών ήταν πολιτιστικού περιεχομένου και αγωγής υγείας.

• Στηρίζομαι στα πόδια μου - Πιτσούνη Ζωή
  • Διατροφή και άσκηση - Σαμπάνη Μαίρη
  • Φιλαναγνωσία - Ζουμής Παναγιώτης, Μαυρωτά Κυριακή, Τζέλη Ελένη
  • Διαφυλικές Σχέσεις - Γεροδήμου Κων/να, Κούμπης Ηλίας
  • Hydrobot - Λουπάκης Σταμάτης
  • Φροντίζω το σχολείο μου, μαθαίνω τον τόπο μου - Κωνσταντάρα Φανή
  • Σχολική Εφημερίδα - Ζουμής Παναγιώτης, Καραγκούνη Ελένη, Μαυρωτά Κυριακή
  • Μελοποιημένη Ποίηση - Παπαθεοδοσίου Βασίλειος
  • Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας πιο κοντά στα παιδιά - Βούλγαρη Σταματούλα, Καραγιάννη Μαρία

Την νέα χρονιά θα συνεχιστούν οι δραστηριότητες μας!

Σάββατο, 02 Μαΐου 2015 12:14

Πρόγραμμα Διατροφής

Γράφτηκε από

Φέτος στο σχολείο μας οι μαθητές του Β3 αποτέλεσαν την ομάδα του προγράμματος διατροφής. Τα παιδιά μέσα από τις δράσεις τους προσπάθησαν να εντάξουν την υγιεινή διατροφή στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος με σκοπό να βελτιώσουν τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου. Σε συνεργασία με το κυλικείο διοργάνωσαν ημέρες υγιεινής διατροφής και κερνούσαν τους συμμαθητές τους φρέσκους χυμούς. Εδώ τα παιδιά της ομάδας με τις αφίσες που δημιούργησαν ώστε να διαφημίσουν το νόστιμο και υγιεινό κολατσιό που προτείνουν!

Υπέυθυνη Προγράμματος:

Μαίρη Σαμπάνη

Κυριακή, 29 Ιουνίου 2014 15:00

Eικαστική παρέμβαση στον χώρο

Γράφτηκε από

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο «Εικαστική παρέμβαση στοΝ χώρο του σχολείου», τα παιδιά με χρώματα, φαντασία και διάθεση για δημιουργία άλλαξαν την όψη του συμπληρωματικού κτιρίου. Αφού ολοκληρώθηκε το έργο αυτό επεκτάθηκαν στον εξωτερικό τοίχο της αυλής καθώς και στην τάξη του τμήματος Α5. Υπεύθυνη του προγράμματος: Κωνσταντίνα Καπέλου. Συμμετείχε η: Ματούλα Βούλγαρη

Σημαντική ήταν η συνεισφορά της κας Αναστασίας Πιερράκου για τα χρώματα που προσέφερε και θα θέλαμε να την ευχαριστήσουμε θερμά. Η κα Πιερράκου είναι συνταξιούχος φιλόλογος και υπηρέτησε στο Γυμνάσιο Ψαχνών επί 33 χρόνια με πίστη και αφοσίωση.

Κάντε κλικ στον τίτλο για φωτογραφίες

Περιοδικό
-----------------------------------------------