Πέμπτη, 25/04/2024 03:36

Εργαστήριο Πληροφορικής

Το εργαστήριο πληροφορικής βρίσκεται στο πρώτο όροφο του κεντρικού κτιρίου. Είναι δυναμικότητας 12 θέσεων εργασίας μαθητών και 1 θέσης καθηγητή/τριας.

Βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά Η/Υ:  Intel Pentium 4, 1700 MHz, 40 GB σκληρό δίσκο, 256 ΜΒ μνήμη με λογισμικό Windows 2000 Professional. Το εργαστήριο διαθέτει επιπλέον εποπτικό και υποστηρικτικό εξοπλισμό (εκτυπωτή, web κάμερα) και εκπαιδευτικό λογισμικό για τις τρεις τάξεις του γυμνασίου.

Το σχολικό έτος 2010-2011 στο εργαστήριο εγκαταστάθηκε εξυπηρετητής Ubuntu LTSP (Linux Terminal Server Project) με όλο το βασικό σύνολο εφαρμογών που είναι απαραίτητες σε ένα σχολικό εργαστήριο  πληροφορικής καθώς και ένα σύνολο πιστοποιημένων εκπαιδευτικών λογισμικών.

Επιστροφή στα Εργαστήρια του σχολείου

Φωτογραφίες από το εργαστήριο πληροφορικής

Matoula Voulgari

Υπεύθυνη Δήλωση για απουσία μαθητή/-τριας