Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015 05:00

Ομιλία κας Τσεμπέρη: Διαφυλικές σχέσεις - Σεξουαλική αγωγή

(1 Ψήφος)

Την Δευτέρα 16/03/2015 επισκεύτηκε και πάλι το σχολείο μας η κ. Καλλιόπη Τσεμπέρη, Καθηγήτρια του ΤΕΙ Αθηνών, Επισκέπτρια Υγείας, επιστημονική συνεργάτης του Κέντρου Οικογενειακού προγραμματισμού της Μαιευτικής κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και σύμβουλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Οικογενειακού Προγραμματισμού.

Το θέμα της ομιλίας της κας Τσεμπέρη ήταν "Διαφυλικές σχέσεις και σεξουαλική αγωγή".  Η κα Τσεμπέρη μίλησε στα παιδιά για...

Κάντε κλικ στον τίτλο για ενημέρωση και για φωτογραφίες από την εκδήλωση

Την ομιλία παρακολούθησαν μαθητές της Γ τάξης στα πλαίσια τους προγράμματος σεξουαλικής αγωγής με υπεύθυνους τους εκπαιδευτικούς: Γεροδήμου Ντίνα, Κούμπη Ηλία.

Η κα Τσεμπέρη μίλησε στα παιδιά για την σωστή σεξουαλική συμπεριφορά και υγεία, αναφέρθηκε στην ενημέρωση γύρω από την πρόληψη των πρόωρων σεξουαλικών σχέσεων, την πρόληψη σεξουαλικών μεταδιδομένων νόσων με ιδιαίτερη αναφορά στον AIDS, αλλά και την πρόληψη της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Κατόπιν ακολούθησε ενημέρωση στους γονείς των μαθητών/-τριών.

Διαβάστηκε 1112 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015 15:08