Πέμπτη, 30 Μαρτίου 2017 00:00

2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές του Γυμνασίου

Το σχολείο μας συμμετείχε στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής αποκλειστικά για μαθητές του Γυμνασίου με θέμα «Η πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου».

Η δοκιμασία αναφερόταν στην περιπετειώδη πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, που διέσχισε και κατέκτησε όλο το γνωστό κόσμο της εποχής του. Η διαδρομή πραγματοποιήθηκε πάνω σε ένα χάρτη και τα ρομπότ πρέπει να ακολουθήσουν τη διαδρομή που «χάραξε» ο Μ. Αλέξανδρος και να ολοκληρώσουν τις δοκιμασίες που θα συναντούσαν.

Ο τελικός διεξήχθη στην Αθήνα στο ΟΑΚΑ στις 18/3/2017.

Την ομάδα αποτελούσαν οι μαθητές: Κοντογιάννη Σοφία, Καραγκούνης Διαμαντής, Κωστούλας Ορφέας. Προπονήτρια η εκπαιδευτικός Πληροφορικής Βούλγαρη Σταματούλα

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας του οργανισμού μας της διάδοσης της νέας εκπαιδευτική μεθόδου STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics) στον τρόπο διδασκαλίας και εκπαίδευσης.

Διαβάστηκε 292 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017 00:42
mv