Δευτέρα, 29 Μαΐου 2017 10:22

Πρόγραμμα: "Φιλαναγνωσία" - Απολογισμός

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά πραγματοποιήθηκε το Πρόγραμμα ''Φιλαναγνωσία'' αρχικά με ένα μικρό πυρήνα μαθητών - τριών και στη συνέχεια με όλο το σχολείο.

Η βασική δραστηριότητα του Προγράμματος ήταν, εκμεταλλευόμενοι τα ''κενά'' στο σχολικό Πρόγραμμα, λόγω απουσίας καθηγητών -τριών, να διαβάζουν οι μαθητές -τριες λογοτεχνικά και άλλα βιβλία, από αυτά που διαθέτει η σχολική βιβλιοθήκη μας, προκειμένου να έρχονται σε επαφή με το βιβλίο, και όσοι αγαπούν την ανάγνωση τέτοιων βιβλίων και όσοι δεν έχουν επαφή με αυτά.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους αυτό έγινε πράξη, τηρήθηκαν απουσιολόγια και καταγράφηκαν εντυπώσεις από τα κείμενα που αναγνώστηκαν ή ζωγράφισαν οι μαθητές -τριες κάτι από τις εντυπώσεις τους.

Στο τέλος της διαδικασίας και συγκεκριμένα στις 18 Μαΐου δόθηκε ένα μικρό ερωτηματολόγιο, ανώνυμα να απαντήσουν, σε όλους τους μαθητές -τριες του Γυμνασίου με τα εξής αποτελέσματα:

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

1) Διαβάσατε βιβλίο -α στο χώρο της βιβλιοθήκης; 229 ναι, 21 όχι

2) Αν ναι πόσα;  οι περισσότεροι 1 και κάποιοι μέχρι 5

3) Είχατε διαβάσει μέχρι τώρα λογοτεχνικά βιβλία; 151 ναι, 78 όχι

4) Σχολιάστε την παρακάτω δραστηριότητα.

Στην ερώτηση αυτή οι απαντήσεις ποικίλουν (κάντε κλικ στον τίτλο για συνέχεια στο κείμενο...)

... Στην ερώτηση αυτή οι απαντήσεις ποικίλουν

·         σε 108 άρεσε,

·         σε 39 άρεσε αλλά θα προτιμούσαν να κάνουν και ''κενά'',

·         σε 49 άρεσε πολύ,

·         σε 7 πάρα πολύ,

·         σε 27 δεν άρεσε γιατί θα προτιμούσαν να κάθονται και να συζητούν με φίλους τους,

·         σε 10 δεν άρεσε,

·         για 3 ήταν βαρετά και

·         σε 5 δεν άρεσε καθόλου.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η δραστηριότητα άρεσε περισσότερο στους μαθητές -τριες της Α' Γυμνασίου -σχεδόν σε όλους -ες και στους μαθητές -τριες της Γ' Γυμνασίου. Το μεγαλύτερο ποσοστό άρνησης το είχαν μαθητές -τριες της Β' Γυμνασίου.

Το ερωτηματολόγιο δόθηκε προκειμένου να λειτουργήσει στα επόμενα χρόνια όσο το δυνατόν καλύτερα λαμβάνοντας υπόψη τις γνώμες των συμμετεχόντων.

Διαβάστηκε 310 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 29 Μαΐου 2017 16:27
mv