Δευτέρα, 09 Μαρτίου 2015 17:16

Η Α΄ Γυμνασίου επισκέπτεται το θέατρο Badminton στο πρόγραμμα “Dialogue in the dark”

Γράφουν οι μαθήτριες του Α1: Κούκουρα Νικολέτα, Μαντά Ναταλία, Παππά Κατερίνα, Πριόνα Μυρσίνη

Την Δευτέρα 02-03-2015 η Α΄ γυμνασίου επισκέφτηκε το θέατρο Badmintonμε σκοπό να βιώσει μία εμπειρία ζωής, να περπατήσει σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο που μοιάζει απόλυτα με την σημερινή Αθήνα. Αλλά, με μία πολύ σημαντική διαφορά, στο ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ. Οι μαθητές συνοδεύτηκαν από τις καθηγήτριες: κα Φρουδαράκη, κα Τσοκάνη και κα Παναγοπούλου.

"Όταν φτάσαμε στο θέατρο χωριστήκαμε σε ομάδες των οχτώ ατόμων. Μια-μια οι ομάδες κατευθύνθηκαν σε ένα χώρο όπου άφησαν τα προσωπικά τους αντικείμενα. Μετά μπήκαμε στον προθάλαμο και αφού πήραμε τις ειδικές ράβδους, ΤΑ ΦΩΤΑ ΕΣΒΗΣΑΝ. Τώρα πια, στο απόλυτο σκοτάδι, γνωριστήκαμε με τον τυφλό οδηγό μας και ξεκινήσαμε την μοναδική αυτή εμπειρία-περιπέτεια...."

Κάντε κλικ στον τίτλο για να διαβάσετε την συνέχεια των εντυπώσεων των παιδιών....!

Περπατήσαμε στον Εθνικό Κήπο όπου περάσαμε από γέφυρες και ακούσαμε τα κελαηδίσματα των πουλιών.  Έπειτα κατευθυνθήκαμε προς το Σύνταγμα και πήραμε το Μετρό για το Μοναστηράκι. Εκεί περιπλανηθήκαμε στην αγορά και πιάσαμε τα διάφορα προϊόντα όπως: καπέλα, φρούτα, τρόφιμα και διάφορα κοσμήματα. Επίσης, διανύσαμε το δρόμο χρησιμοποιώντας το φανάρι και τέλος φτάσαμε στον τελικό προορισμό μας που ήταν μία καφετέρια. Εκεί συζητήσαμε με τον οδηγό τους  και συνειδητοποιήσαμε πράγματα που δεν φανταζόμασταν ποτέ για την ζωή αυτών των ανθρώπων.

Αφού βγήκαμε από το χώρο αυτό και ήρθαμε σε επαφή με το φως εκτιμήσαμε για πρώτη φορά στη ζωή μας την αξία της αίσθησης της όρασης. Στο χώρο του θεάτρου, έπειτα, συμμετείχαμε σε διάφορες συζητήσεις και δραστηριότητες με θέμα την τύφλωση και τους τυφλούς.

Τα συναισθήματα της επιστροφής ήταν ανάμεικτα, διότι κανείς δεν είχε ξαναζήσει κάτι τέτοιο. Οι άνθρωποι που  δεν έχουν την αίσθηση της όρασης έχουν μάθει να ζουν με τις υπόλοιπες αισθήσεις, σε αντίθεση με όλους εμάς που έχουμε και τις πέντε αισθήσεις και τις θεωρούμαι δεδομένες. Πρέπει να παίρνουμε δύναμη από αυτούς τους ανθρώπους και να μάθουμε να συνυπάρχουμε με αυτούς. Ελπίζουμε να έχουν όλοι την ευκαιρία να ζήσουν αυτό που ζήσαμε εμείς και θα καταλάβουν πολλά πράγματα….

Οι μαθήτριες του Α1:

Κούκουρα Νικολέτα