Πέμπτη, 14 Ιανουαρίου 2016 20:30

Εκπαιδευτική επίσκεψη Digital Revolution

Γράφει ο Γιώργος Αρβανίτης μαθητής της Γ' τάξης:

Την Παρασκευή 08/01/2016 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ωνάση λόγω της έκθεσης που πραγματοποιήθηκε με θέμα ‘’Digital Revolution’’. Οι μαθητές μέσα από την αλληλεπίδραση με εφαρμογές γνώρισαν παιχνίδια όπως το Pac-Man, το Super Mario και το Tetris μέχρι τον τρόπο δημιουργίας των ταινιών Gravity και το Inception. Ήρθαν σε επαφή με έργα στα οποία χρησιμοποιήθηκε τεχνολογία, με καλλιτέχνες όπως η Björk και ο will.i.am των Black Eyed Peas. Γνώρισαν επίσης  μέσα από τα έργα τους διακεκριμένους επιστήμονες στο χώρο της πληροφορικής όπως τον Steve Jobs και τον Steve Wozniak ενώ ήρθαν σε επαφή με την επαυξημένη Πραγματικότητα και τη βιομηχανική επανάσταση του 3D printing.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τις στιγμές που αποτέλεσαν ορόσημα για την ψηφιακή δημιουργικότητα των τεχνών, του κινηματογράφου, του design, της μουσικής και τέλος του κόσμου των βιντεοπαιχνιδιών. Περιηγήθηκαν σε όλους τους χώρους της έκθεσης. Μελέτησαν σχετικά με την ψηφιακή αρχαιολογία, δηλαδή διάβασαν για τους πρώτους υπολογιστές, την πρώτη κονσόλα παιχνιδιών και φυσικά έμαθαν για τα πρώτα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν στην αγορά. Επιπροσθέτως αρκετό ενδιαφέρον είχε η ενότητα ‘’Δημιουργικοί χώροι’’. Συμμετείχαν οι ίδιοι στην παραγωγή των εικόνων από τον υπολογιστή και διερεύνησαν την τρισδιάστατη αναπαραγωγή της κίνησης με γραφικά.

Τέλος, μέσω της ενότητας ‘’Ήχος και Εικόνα’’ μελετήθηκε η έκρηξη των τεχνολογιών της εικόνας που έχει επηρεαστεί από τους ήχους που ακούμε ενώ είδαν και τα πιο δυναμικά μουσικά βίντεο που δημιουργήθηκαν σε υπολογιστή.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Βούλγαρη Ματούλα, Ζουμής Παναγιώτης, Κωνσταντάρα Φανή

Κάντε κλικ στον τίτλο για να δείτε φωτογραφίες από την εκδρομή

Διαβάστηκε 292 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016 19:57