Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2016 10:53

Εκπαιδευτική Επίσκεψη: Θέατρο «Άλμα» - «Ελένη»

Στις 3 Μαρτίου οι μαθητές της Γ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν στο θέατρο «Άλμα» στην Αθήνα τη θεατρική παράσταση «Ελένη». Έτσι είχαν τη δυνατότητα να δουν στο θεατρικό σανίδι ένα αρχαίο δράμα του Ευριπίδη, το οποίο διδάσκονται φέτος ως αρχαίο κείμενο από μετάφραση.

Παρακολούθησαν, λοιπόν, τη δράση των επεισοδίων, τη μουσική και την κίνηση των στασίμων και τη σωτηρία της Ελένης και του Μενελάου, μέσα από τα παιχνίδια των θεών, την αντίθεση των φαινομένων και της πραγματικότητας και  την αγωνιστική διάθεση  του ανθρώπου.

Ο θίασος των ηθοποιών και η σκηνοθεσία άφησαν στους μαθητές μας τις καλύτερες εντυπώσεις και οι τελευταίοι απέκτησαν, μέσω της παράστασης, μια ολοκληρωμένη εικόνα του αρχαίου δράματος, το οποίο αναλύουν στη σχολική τάξη από την αρχή της χρονιάς.

«Τόσος μόχθος κι αγώνας για έναν ίσκιο;» (στ. 782)

Διαβάστηκε 336 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2016 18:59