Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2016 13:57

Εκπαιδευτική Επίσκεψη: Μουσείο Βορρέ: "ΔΕΣΤΟ ΑΛΛΙΩΣ"

(1 Ψήφος)

Στις 16 Μαρτίου 2016 μια αντιπροσωπευτική ομάδα  του σχολείου μας με τη Δ/ντρια κ. Μαυρωτά Κυριακή και την κ. Γεροδήμου Κων/να εκπαιδευτικό του σχολείου, ολοκλήρωσαν τις δραστηριότητες τους στο πρόγραμμα «Αποτυπώματα».

Συγκεκριμένα η παραπάνω ομάδα συνεργάστηκε με το Τ.Ε.Ε. Ειδικής Αγωγής, που στεγάζεται στη Δροσιά και οι μαθητές –τριες των δύο σχολείων συνδημιούργησαν έργα χειροτεχνίας (ζωγραφική, κατασκευές, κλπ)

Αυτά τα έργα μαζί με αντίστοιχα άλλων συνεργασιών από σχολεία της Αττικής παρουσιάστηκαν στο Μουσείο Βορρέ όπου αναδείχτηκε η σημασία και η αξία της διαφορετικότητας και κυρίως η αξία της ενσωμάτωσης των ατόμων με αναπηρία στην καθημερινότητα.

Η παρουσίαση όλων αλλά και του Γυμνασίου Ψαχνών έδωσε το δυναμικό παρόν για μία κοινωνία της αποδοχής και της ισοτιμίας.

Διαβάστηκε 342 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2016 20:12