Δευτέρα, 15 Οκτωβρίου 2018 16:54

Εκπαιδευτική Εκδρομή

Την Τρίτη 9/10/2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή και για τις τρεις τάξεις του σχολείου μας.

Η Α' τάξη, με συνοδούς τούς Δ. Μπαρσάκη, Μ. Καραγιάννη, Η. Κούμπη και Δ. Μήτσου, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας "Αρέθουσα". Ένας καταπληκτικός χώρος όπου αν και δεν έχουν ακόμη μεταφερθεί τα εκθέματα από το παλιό μουσείο- τα έστω και λίγα εκθέματα που υπάρχουν έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και ξεναγήθηκαν από δύο αρχαιολόγους της ΙΑ΄ ΕΚΠΑ, μία εκ των οποίων ήταν η κ. Γ. Κλαπάκη.

Η Β' τάξη επισκεφτήκαν τα «Μανιτάρια Δίρφυς». Εκεί ο υπεύθυνος της φάρμας εξήγησε τον τρόπο παραγωγής των μανιταριών και έπειτα έγινε επίσκεψη στο «Μανιταροπωλείο», όπου οι μαθητές είδαν διάφορα είδη μανιταριών και πριν την αναχώρηση η εταιρεία δώρισε στους μαθητές μανιτάρια.

Η Γ' τάξη επισκέφθηκε το Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Κέντρο Ιστορικής Μνήμης 1941-1944 (παλιά Kommandatur). Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους δύο χώρους και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αποκτώντας γνώσεις για σημαντικές περιόδους της ελληνικής ιστορίας.

κάντε κλικ στον τίτλο για φωτογραφίες

Διαβάστηκε 426 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 17 Οκτωβρίου 2018 09:28
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Ημερήσια εκδρομή »