Κυριακή, 25 Μαρτίου 2012 17:17

Εκπαιδευτική εκδρομή στο ΙΟΑΣ (Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας)

Την Δευτέρα 19/3/2012 το σχολείο μας επισκεύτηκε το Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια. Η κα Βασιλική Δανέλλη-Μυλωνά και τα μέλη του ΙΟΑΣ ξενάγησαν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς στον χώρο

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να βιώσουν μέσω δραστηριοτήτων και ειδικών προσομοιωτών, πόσο δύσκολο είναι για κάποιον να φέρει εις πέρας πολλές διαδικασίες την ίδια στιγμή, την επικινδυνότητα να οδηγεί υπό την επήρεια αλκοόλ, το αίσθημα του κινδύνου και τη σημαντικότητα της ζώνης κατά τη διάρκεια ανατροπής (προσομοιωτής ανατροπής) και πρόσκρουσης (προσομοιωτής πρόσκρουσης), καθώς και πολλές άλλες συνθήκες προσομοίωσης (από ελεύθερη οδήγηση έως οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ σε επαρχιακό δρόμο καλυμμένο με χιόνι κ.ο.κ.) με τη βοήθεια του ειδικού προσομοιωτή οδήγησης.

Στο τέλος έγινε βράβευση των καλύτερων εκθέσεων του σχολείου μας σχετικά με την οδική ασφάλεια και το πρώτο βραβείο πήρε η μαθήτρια Κατερίνα Μαχαίρα.

Κάντε κλικ στον τίτλο για φωτογραφίες από την εκδρομή

Διαβάστηκε 593 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 25 Μαρτίου 2012 17:34