Αγωγή Υγείας: "Μικροί Γιατροί"

(1 Ψήφος)

Tην τρέχουσα σχολική χρονία 17 μαθητές και από τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου Ψαχνών, προσφέρθηκαν να συμμετέχουν εθελοντικά στο πρόγραμμα αγωγής υγείας "Οι μικροί γιατροί".

Τα παιδιά που συμμετείχαν:

Α3

Καπετάνιου Μυρτώ

Αγουρίδα Σοφία

Βογιατζή Βάσω

Οι εκπαιδευτικοί που ήταν υπεύθυνοι για το πρόγραμμα, είναι οι κύριοι Σπόντης Θανάσης και Αναστασίου Δημήτρης.

Δραστηριότητες

Το πρόγραμμα περιλάμβανε τόσο θεωρητικά μαθήματα, όσο και πρακτικές ασκήσεις. Αναλυτικότερα,τα θεωρητικά μαθήματα συμπεριλάμβαναν την εξής θεματολογία:

1. Πρώτες βοήθειες σε κατάγματα και ανοιχτές πληγές

2. Ατυχήματα

Μεγάλο ενδιαφέρον όμως είχαν και πρακτικές ασκήσεις, στις οποίες όλοι συμμετείχαν με ενθουσιασμό κι αυτό γιατί όλες οι ασκήσεις πρώτων βοηθειών μαγνητοσκοπήθηκαν σε μια ταινία μικρού μήκους ανάλογη με ντοκιμαντέρ στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές σε διάφορους εναλλασσόμενους ρόλους.

Τέλος, για την ολοκλήρωση του προγράμματος, ο κάθε μαθητής βρήκε και παρουσίασε πληροφορίες σχετικά με τις πρώτες βοήθειες.

Κάποιες φωτογραφίες από τις δραστηριότητες του προγράμματος:

Διαβάστηκε 363 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 28 Μαΐου 2012 23:12
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Βιβλιοθήκη »