Τετάρτη, 25 Φεβρουαρίου 2015 16:25

Αναδοχή παιδιού από την ActionAid

Αναδοχή παιδιού από την ActionAid Φωτογραφία: Ιωάννα Καλογήρου

Οι μαθητές της Β΄τάξης του Γυμνασίου Ψαχνών κατά το σχολικό έτος 2014-2015 αποφάσισαν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα της ActionAid για την αναδοχή ενός παιδιού.

Αν και οι ίδιοι είναι ακόμη παιδιά, μόλις δεκατριών ετών, και ζουν σε μια χώρα που αντιμετωπίζει και η ίδια οικονομικά προβλήματα, συνειδητοποιούν ότι στον κόσμο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πολύ λιγότερα αγαθά από αυτούς τους ίδιους.

Με την ευαισθησία και τον προβληματισμό που συνοδεύει τα παιδιά στην εφηβεία, θέλησαν να συνεισφέρουν στο κοινωνικό σύνολο αναλαμβάνοντας τη δέσμευση να πληρώνουν μέχρι και να τελειώσουν το Γυμνάσιο τη συνδρομή των 264 ευρώ - μετά θα συνεχίσει κάποια άλλη τάξη το έργο τους- και την επικοινωνία με το παιδί μέσω αλληλογραφίας.

Την ευγενική πρωτοβουλία είχε η θεολόγος του σχολείου μας κα Ρουσοδήμου Ελένη

Διαβάστηκε 294 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 25 Φεβρουαρίου 2015 20:35