Δευτέρα, 04 Απριλίου 2016 12:47

Συμμετοχή στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου

(1 Ψήφος)

Το Σάββατο 2/4/2016 οι μαθητές της Γ τάξης: Αρβανίτης Γεώργιος, Κάπαϊ Αλέξανδρος και Νικούλης Παναγιώτης εκπροσώπησαν το σχολείο μας στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου και κατέλαβαν την 17η θέση στις 65 συνολικά συμμετέχουσες ομάδες. Προπονήτρια της ομάδας η εκπαιδευτικός Πληροφορικής: Βούλγαρη Σταματούλα.

Τα παιδιά εργάστηκαν ομαδικά και είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν το ταλέντο, τη φαντασία και τις επιστημονικές τους δεξιότητες, εφαρμόζοντας και κατασκευάζοντας μια ολοκληρωμένη ρομποτική κατασκευή-μοντέλο, η οποία προσομοίωνε το θέμα του διαγωνισμού «Ταξίδι στην Αρχαιότητα». Μέσω της ομαδικής εργασίας τα παιδιά έμαθαν να επικοινωνούν, να συνεργάζονται με σκοπό τη δημιουργική επίλυση ποικίλων προβλημάτων, να ανακαλύπτουν και να διερευνούν την λύση με δημιουργικό τρόπο κάνοντας χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας.

wrohellas.gr/wp-content/uploads/2016/02/Βαθμολογια-Regular.pdf

Κάντε κλικ στον τίτλο για να δείτε φωτογραφίες

Διαβάστηκε 361 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 05 Απριλίου 2016 16:56