Σφάλμα
  • JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: /unitswww1/unitswww14/eyv/gym-psachn/gympsach/public_html/images/stories/photos/2023/9imerakatatisvias
Ειδοποίηση
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/photos/2023/9imerakatatisvias
Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2024 12:52

ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Η 6η Μαρτίου,έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού και  αποτελεί μια ηχηρή υπενθύμιση για ένα φαινόμενο, που δυστυχώς ταλαιπωρεί τις σχολικές κοινότητες σε όλο τον κόσμο.

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, την πρώτη διδακτική ώρα σε όλα τα τμήματα οι εκπαιδευτικοί συζήτησαν και μίλησαν μαζί με τα παιδιά για τον σχολικό εκφοβισμό και την 2η διδακτική ώρα πραγματοποιήθηκε δράση από την ψυχολόγο του σχολείου μας, κ. Μασούρη Αικατερίνη και την κοινωνική λειτουργό,  κ. Κατσανά Εβελίνα, με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση όλων των μαθητών. Στόχος ήταν , οι μαθητές να αναγνωρίζουν τον σχολικό εκφοβισμό, να κατανοούν τους ρόλους που υπάρχουν στο σχολικό εκφοβισμό καθώς και τη σπουδαιότητα της αντίδρασης τους σε αυτό. Μέσω της προβολής βίντεο και συζήτησης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις σκέψεις τους, τα συναισθήματα τους καθώς και τους προβληματισμούς τους, σχετικά με τη σχολική βία και τη διαχείριση μιας τέτοιας κατάστασης. Τέλος, ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στο σημαντικό ρόλο που έχουν τα άτομα που βλέπουν ή γνωρίζουν για μια βίαιη/ εκφοβιστική συμπεριφορά (παρατηρητές) των οποίων οι αντιδράσεις και ενέργειες έχουν τη δύναμη ώστε να συμβεί μια πραγματική αλλαγή, γιατί ο εκφοβισμός ευδοκιμεί στη σιωπή και μόνο αντιδρώντας και σπάζοντας τη σιωπή μπορεί να σταματήσει. Στη συνέχεια, οι μαθητές, γράφοντας σε post-it τις σκέψεις τους κάλυψαν έναν πίνακα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

{gallery}photos/2023/9imerakatatisvias{/gallery}

Διαβάστηκε 20 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2024 12:58