Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 16:19

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

(1 Ψήφος)

Το Γυμνάσιο Ψαχνών συμμετέχει μαζί με άλλες 333 σχολικές μονάδες στο Εθνικό Δίκτυο Πολιτιστικής Εκπαίδευσης, το οποίο δημιουργήθηκε με σκοπό τη συνεργασία των σχολικών μονάδων για την υλοποίηση του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Συνεδρίου με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου».  Η συμμετοχή στο Εθνικό Δίκτυο στοχεύει στην ενίσχυση και αλληλεπίδραση μεταξύ των σχολικών μονάδων καθώς και στην καλλιέργεια του κοινωνικού, ιστορικού και κριτικού εγγραμματισμού, βασικών στοιχείων της πολιτιστικής εκπαίδευσης. Η ομάδα των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Ψαχνών, με συντονίστρια την φιλόλογο κ. Μάρκου Παρασκευή, θα παρουσιάσει στο συνέδριο που θα λάβει χώρα τον Απρίλιο στην Πάτρα την εργασία «Ο Ψαχνιώτης Γλύπτης», επιδιώκοντας μέσα από την παρουσίαση του ανθρώπου και καλλιτέχνη Αντώνη Καραχάλιου την ανάδειξη του τόπου. Συγχαρητήρια στην ομάδα!

Διαβάστηκε 27 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 20:24
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΨΑΧΝΩΝ